Nazar

NAZAR Nedir?

Kem göz

Nazar , üzerine düştüğü kişiyi yaralama veya ölüme sebebiyet verme yeteneğine sahip olduğuna inanılan bakış; hamile kadınlar, çocuklar ve hayvanların özellikle duyarlı olduğu düşünülmektedir. Nazar inancı eski ve her yerde bulunur; antik Yunan ve Roma’da , Yahudi , İslami , Budist ve Hindu geleneklerinde ve yerli , köylü ve diğer halk topluluklarında meydana geldi ve tüm dünyada modern zamanlara kadar devam etti. En çok nazar yapmakla suçlananlar arasında yabancılar, kusurlu bireyler, çocuksuz kadınlar ve yaşlı kadınlar bulunur.

Nazarın gücü bazen istem dışı olarak kabul edilir; Örneğin bir Slav halk masalı, kendi çocuklarına zarar vermemek için kendini kör eden ve nazardan etkilenen bir babanın hikayesini anlatır. Bununla birlikte, daha sık olarak, refah ve güzelliğe yönelik kötülüğün ve kıskançlığın neden olduğu düşünülmektedir.

Bu nedenle, ortaçağ Avrupa’sında övülmek ya da birinin çocuklarının ya da mallarının övülmesi şanssızlık olarak görülüyordu, bu nedenle “Tanrı’nın istediği gibi” veya “Tanrı kutsasın” gibi bazı niteleyici ifadeler yaygın olarak kullanılıyordu.
Nazardan korunmak için alınan önlemler kültürler arasında büyük farklılıklar gösterir . Örneğin, bazı yetkililer , Hindistan’ın bazı bölgelerindeki evlilik törenlerinde not edilen bir uygulama olan çapraz giyinme ritüelinin amacının nazardan kaçınmak olduğunu öne sürüyorlar . Asyalı çocukların bazen korunmak için yüzleri, özellikle de gözlerinin yakınları karartılır.

Bazı Asya ve Afrika halklarında özellikle yemek yerken ve içerken nazardan korkarlar, çünkü ağız açıkken ruh kaybının daha yaygın olduğu düşünülür; bu kültürlerde, maddelerin yutulması ya tek başına bir aktivitedir ya da sadece yakın aile ile ve kilitli kapılar ardında gerçekleşir. Birçok gelenekte ortak olan diğer koruma araçları arasında tüketim de yer alır.koruyucu gıda maddeleri veya kaynatma; kutsal metinler, tılsımlar, tılsımlar veya tılsımlar (korunmaları için hayvanlara da asılabilir); belirli el hareketlerinin kullanımı; ve ritüel çizimlerin veya nesnelerin gösterimi.

Türk Nazarının Tarihi

Türk halkı, nazardan korunmak için Türk nazarı olarak da bilinen Nazar Boncuk tılsımını yarattı. Muskanın amacı, kötü ruhları kovmak ve sizi zararlardan korumaktır. Yani, iyi şansa sahip olmak değil; her şey koruma ile ilgili.
İnsanlar, evcil hayvanlarından çocuklarına kadar neredeyse her şeye muska asmaya başladılar. Bunları üzerinize takmak ve evin her yerine koymak da yaygın bir uygulamadır.

Zamanla, çekicilik aşınacak ve çatlayacaktır. Bu kötü bir alâmet değil. Bu, boncukların işi yaptığı ve güvende olduğunuz anlamına gelir. Boncuk kırılır kırılmaz, onu değiştirmek için bir tane daha almanız ve kötü ruhların geri gelmeyeceğinden emin olmak için korumayı sürdürmeniz gerekecek.

İstanbul’a indiğinizde, hatta gelmeden önce gözünüze ilk çarpan şeylerden biri nazar boncuğu oluyor. 5000 yılı aşkın bir geçmişi olan ve özellikle yeni doğmuş bir bebek, yepyeni bir araba, hatta yeni yapılmış bir ev için bu kötü enerjiyi uzak tutmak için ülkenin her yerinde hala kullanılan kültürel bir şeydir.

Aslında sadece Türkiye’de değil, neredeyse tüm dünyada, özellikle Yahudi, Müslüman ve Hıristiyan kültürlerinde Türk nazarı bilezik, kolye ve diğer mücevher türlerinde görülebilir. Dolayısıyla, birçok Türk insanının hayatlarının bir parçası olarak evlerine, dükkanlarına, ofislerine ve arabalarına astığı bu sembolü göreceğiniz tek yer kuyumcular değil.

Örneğin, Kapadokya’ya giderseniz daha çok turistik bir şey ama bu sembolleri ağaçlardan bile sarkıtırken bulacaksınız. Ancak bu fenomen heyecan verici bir aksesuardan daha fazlasıdır. Arkasında büyüleyici bir tarih, anlam ve batıl inanç var

Neden Mavi Renk ve Hangi Malzemeler Kullanılır?
Muska isminde geçse de o nazardan kurtulmak için kullanılan bir biblodur. Güzel mavi camdan, belirli bir fırında ve büyük ölçüde standart mavi, beyaz, sarı ve siyah düzeninden oluşan belirli renklerde yapılır.
Mavi ve açık mavi olmak üzere iki ana renkten oluşur. Mavi, koruma rengidir, sarı veya açık mavi ortadayken, çoğunlukla siyah olan koruyucu mavi arka plan üzerinde ortalanır.

Mavinin gücü pozitif enerji yayar ve iyi karmayı sembolize eder. Açık mavi, en çok gökyüzüyle ilişkilendirilen bir renktir. Nazar muskasındaki bu renk gerçeğin bir sembolüdür. Antik tarihte gökyüzünde mavi simgelenen tanrı; bir kez bakıldığında gerilimi gevşetme gücüne sahiptir.

Nazardan Korunmak

Kendinizi nazardan korumanın tılsım takmaktan daha fazla yolu vardır. Eski Yunanlılar tütsü yaktı ve haç taşıdı. Yepyeni anneler yastıklarının altına barut, çivi, sarımsak gibi koruyucu maddeler koyardı.
Bazı bölgelerde insanlar nazardan kurtulmak için ayı kürkü yaktı. Avrupa ülkelerindeki Hristiyanlar, lanetin kaynağına doğru serçe ve işaret parmaklarını işaret ederken elleriyle bir haç yaratırlardı. Bunlar sadece birkaç sözde iyileştirme ve önleme yöntemidir.Nazardan korunmak için ustalaşmış medyumlardan destek alabilirsiniz. Medyum Zeynel Eroğlu sizlere nazar konusunda büyüler konusunda yardımcı olabilir. Medyum Zeynel Eroğlu ile iletişime geçebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Nazar Nedir? başlıklı makalemizde nazar, nazar değmesi ve nazar etkisi nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler