Burçlar

Burç Nedir

Burç Nedir

Astroloji ve dolayısı ile Burçlar insanın fıtratını ve ve hayat anatomisini anlatmaktadır. Burç, astronomik olarak gök kubbede yer alan 12 Takım Yıldızına verilen isimdir. Astronominin incelediği takım Yıldızlarına Astrolojisi farklı bir açıdan bakar.

Bir insanın anne karnından çıkıp ilk nefesini aldığı anda gökyüzü konumunu gösteren şemaya Yıldız Haritası adı verilir. Astroloji Göksel olan cisimlerin İnsanla arasındaki ilişkiyi inceler fakat bilim dalı olarak kabul edilmez. Gök bilim ilmi ise Gökyüzünde bulunan Takım Yıldızlarını, Yıldızları, Göksel olan bütün cisimlerin inceleyen bilim dalıdır.

Takımyıldızları Hint Astrolojisi de kullanılır. Hint astrolojisi gerek karakter analizi ve gerek dasa sistemiyle yapılan gelecek öngörülerinde başarılı yorumlarıyla ön plana çıkmaktadır.

Batı Astrolojisiyle Vedik Astroloji arasında yaklaşık 23,5 derece kayma vardır. Bu kaymaya (Ayanamsa) adı verilir. Takım Yıldızları aynı zamanda Astronomiyle alakalıdır.

Burç kelimesi Arapçadan Türkçe’mize geçmiş bir kelimedir. Türk Dil Kurumu Sözlüğüne göre burç, kale duvarlarından daha yüksek, yuvarlak, dört köşe veya çok köşeli kale çıkıntısı demektir.

Burc Kelimesi aynı zamanda Kuran-ı Kerim’de iniş sırasına göre 27. Sure’dir. Resmi kabul edilen Sure ise 85’tir. Sure’nin ilk Ayeti, “Andolsun o burç ile dolu göğe” olarak başlar.

burç-burçlar

Astrolojide burçlar dört gruba ayrılmıştır: Ateş, toprak, hava ve su.

Her grupta üç burç bulunur. Kişinin hangi gruba ait olduğu bilinirse temel kişilik özelliklerinin daha iyi anlaşılabildiği varsayılır.

Ateş burçları; Koç, Aslan ve Yay’dır. 

astroloji

 

Toprak burçları; Boğa, Başak ve Oğlaktır.

 

burç

 

Hava burçları; İkizler, Terazi ve Kova’dır.

 

burcu

 

Su burçları; Yengeç, Akrep ve Balıktır.

 

burçlar

 

Burçlar takımyıldızlardır. Horoskop olarak çizdiğimiz göksel haritada ise 360 derecelik tam daire üzerinde, yaklaşık 30’ar derecelik 12 bölümdürler.

Sıralamada Koç burcu ilk burç olarak kabul edilir. Bunun nedeni ilkbahar noktasında bulunmasıdır. Takvimimiz 4 önemli döngüyü kabul eder. Bunlardan her biri bir ekinokstur. İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış ekinoksları bütün yılı 4 parçaya böler ve 3’er burcun içinde gruplandığı 4 farklı yapı ile karşılaşırız.

Her 3 burç mevsimlerinin döngülerini taşır. Koç burcu 21 Mart’ta gündüz ve gecenin eşit olduğu ve günlerin uzamaya başladığı zaman başlar. Sembolik olarak günün geceyi yendiği bir zamandır. Güneş’in yaşam için çok önemli bir kaynak olduğunu düşünürsek, bunu önemsememek mümkün değil.

Haftalık Burç Yorumları hakkında  detaylı bilgi almak veya bakım analizi yaptırmak isterseniz; www.medyumzeyneleroglu.com sayfasını ziyaret edebilir veya 0533 594 25 77 telefon numarasından bana ulaşabilirsiniz.

 

Bu ve Diğer Konular Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Youtube da Zeynel Hoca Videolarını izlemek isteyebilirsiniz.

 

Enokyan Aşk Büyüsü Konulu Yazımıza Göz Atabilirsiniz

Enokyan Aşk Büyüsü

 

Bir önceki yazımız olan Evlilik Analizi başlıklı makalemizde astroloji, evlilik ve evlilik analizi hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler