Genel

Kadınların Erkeklerden Daha Fazla Uykuya İhtiyacı Var mı?

Uyku ile ilgili araştırmalar, kadınların aslında erkeklerden daha fazla uykuya ihtiyaç duyduğunu ve bunların hepsinin biyoloji ve davranışa bağlı olduğunu söylüyor. Kadınların neden daha fazla uykuya ihtiyaç duyduğunu öğrenelim.

Ortalama olarak, yenilenmiş hissederek uyanmak için her gece yaklaşık 7-9 saat uykuya ihtiyacımız var. Bununla birlikte, araştırmalar kadınların erkeklerden daha fazla uykuya ihtiyacı olduğunu, ancak bunun çok az olduğunu gösteriyor. Kadınların gün içinde en üst düzeyde performans gösterebilmeleri için fazladan 20 dakika daha fazla uyumaları gerekir, bu yüzden ertelemeye basmaktan çekinmeyin! Kadınların neden bu ekstra yatmaya ihtiyaç duyabileceğini keşfedelim.

Kadınların daha fazla uykuya ihtiyaç duyma nedenleri

Araştırmalar , erkeklerin ve kadınların uyku ihtiyaçlarımızı etkileyen çok sayıda davranışsal ve biyolojik değişkende farklılık gösterdiğini gösteriyor. Bununla birlikte, cinsiyet, cinsiyet ve uyku üzerine yapılan çalışmaların, bunların birbirini nasıl etkilediğini daha iyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyacı var. Kadınların erkeklerden daha fazla uykuya ihtiyaç duymasının olası nedenlerini inceleyelim.

Artan uyku bozuklukları riski

2014’te yapılan bir araştırma incelemesi , kadınların uyku bozuklukları yaşama ve geliştirme konusunda erkeklere kıyasla yüzde 40 daha yüksek riske sahip olduğunu gösteriyor . Örneğin uykusuzluk , huzursuz bacak sendromu ve uyku apnesi uyku kalitesini etkileyebilir ve kadınların kaybedilen zamanı telafi etmek için fazladan uyku istemesine neden olabilir. İyi uyku bozuklukları gibi, bir uyku eksikliği ruh sağlığı için iyi değildir ve bu kadınların daha yatkındır yüzünden ruh sağlığı tür anksiyete ve depresyon gibi konularda.

Hormon değişiklikleri

Kadınların adet döngüsü ve hormonları, uyku kalitesini ve günlük yaşamı doğrudan etkileyebilir. (Kadın olmak her zaman eğlenceli değildir!) Hormonlardaki fiziksel değişiklikler, baş ağrısı, şişkinlik, kramplar ve sadece basit sinirlilik gibi PMS semptomlarıyla birlikte rahatsızlık ve ağrıya neden olabilir. Bütün bunlar bir kadının sirkadiyen ritmini etkileyebilir ve uyumayı ve uykuda kalmayı zorlaştırabilir.

Hamilelik sırasında geceleri uyumak daha da zor olabilir. Hamilelik boyunca hormon değişiklikleri ile yorgunluk, uyuşukluk, huzursuz bacak sendromu ve daha fazlasına neden olabilir. Fetus annenin tüm enerjisini alıp onu fazladan yorgun bırakabileceğinden, bebek büyütmek çok yorucudur.

Aynı zamanda zor olabilir hamile iken uyku Eğer vücudunuzda bu muazzam bir yumru var tek gün sert sırasında küçük görevleri yapmıyor, ancak uyku çok ettik. Ve hamilelikle birlikte sık idrara çıkma gelir, bu yüzden uykuya daldığınız anda tuvalete gitmeniz gerekir.

Hormon dalgalanmaları sıcak basması ve gece terlemesine neden olabileceğinden uyku menopozdan da etkilenebilir . Ve menopozdan sonra uyku apnesi gelişme riski artar . Kadınların hormon dalgalanmaları gerçekten kolay değil. Yani, sadece uydurmuyoruz. Hayatınızdaki kadınlara güvenin, regl dönemleri ve hormon değişiklikleri en kötüsüdür.

Kilo almak

Uyku eksikliği kilo alımı ile bağlantılıdır. Ve kadınlar erkeklerden daha az uyumaya meyilli olduklarından, kadınların kilo alması ve kilo vermekte zorlanması şaşırtıcı değil. Erkekler kilo vermekte kadınlar kadar zorlanmazlar. Kadınların uykusuzluk çekmesi ve uykusuz kalması daha olası olduğundan, birçok kadının neden kilo vermekte zorlandığına şaşmamak gerek.

Ek olarak, daha az uyku, stres hormonu olan daha yüksek miktarda kortizol anlamına gelir. Daha fazla kortizol, daha fazla abur cubur yemeye yol açar ve bu da kilo alımına yol açar. Öyleyse hanımlar, birkaç kilo vermek istiyorsanız, uyuyun! Ya da çıplak uyumayı deneyin , bu vücut ısınızı düşürebilir ve biraz kilo vermenize yardımcı olabilir.

Kadınların daha yoğun hayatları var

Bu bir yarışma değil ve erkeklerin meşgul hayatları olmadığını söylemiyoruz. Bununla birlikte, ortalama olarak kadınların daha yoğun programları vardır. Kadınlar genellikle sadece tam zamanlı – ya da yarı zamanlı – günlük bir işte çalışmakla kalmaz, aynı zamanda eve geldiklerinde iş bitmez. Toplumsal normlar, kadınları işten eve yemek pişirmek, temizlik yapmak ve çocuklara bakmak için gelen bir tür süper kahraman olarak yerleştirmiştir.

Büyüdüğümü biliyorum, babamın işten geldiğini ve sadece oturup televizyon izlediğini gördüm Bu arada annem eve geldi ve tüm ev işleriyle ilgilendi ve gece 8 veya 9’a kadar oturamadı. Bu nedenle, kadınların neden daha yorgun olduklarına şaşmamalı, bu sürekli hareket halinde ve çoklu görev yorucudur.

Tüm bunları destekleyen 2013 yılında yapılan bir araştırma , kadınların ücretli işlerde daha az, ev işleri ve aile bakımı gibi ücretsiz işlerde daha fazla zaman harcadıklarını ortaya koydu. İşyerinde daha az zaman harcamak, kadınlara daha fazla uyumak için zaman tanır, ancak günlük hayatın sürekli işi ile kadınlar daha fazla çalışmaya başlar. Kadınların ayrıca çocuklara bakmak veya çocukları okula götürmek suretiyle uykularının bölünmesi daha olasıdır. Bu, özellikle yeni bir bebekleri varsa, ebeveyn olmak uykuyu etkiler ve yorucu bir iş olur. Yeni doğmuş bir bebeğiniz varsa, babanın gece beslenmesine yardım etmesine izin vermeyi düşünün .

Bu sadece yorucu ve kadınları daha fazla yormakla kalmaz, aynı zamanda birçok kadının yeterince dinlenememesine de neden olur. Yeni uykuya dalmış gibi hissettiğiniz anda, kalkmanız ve her şeyi baştan yapmanız gerekir, bu da derin uyku eksikliği anlamına gelir . Bu her zaman böyle olmasa da, toplumun kadınlara uyguladığı baskıların yorucu ve yorucu olması şaşırtıcı değil. Öyleyse bunu değiştirelim ve orada biraz eşitlik sağlayalım ve ev işlerini ve bakıcılığı paylaşalım.

Kadınlar farklı şekilde bağlanır

Bunu doğru duydun. Erkeklerle karşılaştırıldığında, kadınların beyinleri farklı şekilde kablolanmıştır. Loughborough Üniversitesi’ndeki Uyku Araştırma Merkezi’ndeki araştırmacılara göre , kadınlar daha karmaşık beyinlere sahip oldukları için daha fazla uykuya ihtiyaç duyarlar. Bir uyku uzmanı olan Jim Horne, Mail Online’a şunları söyledi :
“Kadınların beyinleri farklı şekilde kablolanmıştır… bu yüzden uyku ihtiyaçları biraz daha fazla olacaktır. Kadınlar birden fazla işi yapmaya meyillidirler – aynı anda çok şey yaparlar ve esnektirler – ve bu nedenle gerçek beyinlerinin çoğunu erkeklerden daha fazla kullanırlar… Kadınlar için zayıf uyku, yüksek düzeyde psikolojik sıkıntı ve daha fazla düşmanlık, depresyon duygularıyla güçlü bir şekilde ilişkilidir. , ve öfke. Aksine, bu duygular erkeklerde aynı derecede uyku bozukluğu ile ilişkili değildir.”

Uyku hakkında farklı görüşler

Bir araştırmaya göre , kadınlar ve erkekler uyku hakkında farklı görüşlere sahip olabilir, bu da uyku ihtiyaçları arasındaki farkı açıklar. Kadınların erkeklere göre risk alma davranışlarına girme olasılıkları daha düşüktür ve onların refah ve sağlıklarına daha fazla dikkat etme olasılıkları daha yüksektir. Örneğin, dinlenmek ve gevşemek için zaman ayırın, hatta akşam rutinleri oluşturun ve daha erken bir yatma zamanı için zaman ayırın.

Peki, ne kadar uykuya ihtiyacım var?

Ne kadar uykuya ihtiyacınız olduğu yaşa göre değişir ve değişir . Elbette bebeklerin uyku düzenleri farklıdır ve en çok uykuya ihtiyaçları vardır. Ancak ne kadar uykuya ihtiyacınız olduğu, hormonlar, yaşam tarzı faktörleri ve tıbbi koşullar gibi faktörlere bağlıdır. Ortalama olarak bir yetişkin, cinsiyeti ne olursa olsun, her gece 7-9 saat uykuya ihtiyaç duyarken, kadınların fazladan 20 dakikalık bir yatmaya ihtiyacı var!
Peki, bu soruya cevap veriyor; kadınların erkeklerden daha fazla uykuya ihtiyacı vardır. Öyleyse bayanlar, devam edin ve şu erteleme düğmesine basın! Hak ettiğiniz fazladan 20 dakikalık uykuyu alın, siz, beyniniz ve vücudunuz daha çok çalışıyor, bu yüzden iyi bir gece dinlenmeyi hak ediyorsunuz. Aslında bir ödülü ve dinlendirici bir tatili hak ediyorsunuz!

Whatsapptan Hemen İletişime Geçebilir Ve Aklınızdaki Sorulara Ve Sorunlara Cevap Alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.