MEDYUM

Tarot Nedir?

Tarot  Yüzyıllar boyunca birçok kültürün bilgeliğini, anlatılarını, felsefelerini, geçmişlerini, ahlak ve yaşam derslerini özümseyen 78 kartlık bir deste. Her şeye gücü yeten insan zihniyle bunu sentezleyin ve tarot’u hayatlarımıza dair içgörü kazanmak için kullanabiliriz, başarmamız için bizi güçlendirir ve başa çıkmamız gerektiğinde bizi güçlendirir. Bazıları tarotun fal için kullanılabileceğine inansa da ben falcılığa inanmıyorum. Aksine, kendi sorularımızın cevaplarını zaten biliyoruz, ancak cevaplar bilinçaltımızda gizli. Tarot, bu bilgiyi kendi bilinçaltımızdan çıkarmamıza yardımcı olur.

Kültürel Etkiler

Günümüzde yaygın olarak kullanılan üç tarot sistemi vardır: Marsilya (1440 dolaylarında, ver ya da al, çünkü gerçek şu ki kimse Marsilya’nın ne zaman tasarlandığını gerçekten bilmiyor), Rider-Waite-Smith (1909 dolaylarında) ve Thoth (yaklaşık 1440). 1969). Rider-Waite-Smith’i benimsedim ve Altın Şafak yorumlama yöntemine sıkı sıkıya bağlı kalma eğilimindeyim. Rider-Waite-Smith sistemi numeroloji, Yahudi-Hıristiyan sembolojisi, Greko-Romen mitosları, Mısır mitolojisi, Hermetizm, Hermetik Kabala, Batı astrolojisi, simya ve Neo-Platonizmden büyük ölçüde etkilenir. Yukarıdakilerin tümü hakkında biraz bilgi, tarot okurken vazgeçilmezdir.
Marsilya sistemi, Roma Katolikliği ve Yahudi-Hıristiyan sembolojisine başvuracak. Avrupa Rönesansının tarihsel bir anlayışı da yararlıdır. Thoth, Rider-Waite-Smith için diğer -olojiler ve -izmlerle birlikte geometri, Thelema ve hatta Taoizm gibi Doğu felsefelerini birleştirecektir.

Bazıları size tarot okumak için herhangi bir şey bilmenize gerek olmadığını, sadece “psişik sezginiz” veya başka bir şey bilmenize gerek olmadığını söylemeye çalışabilir. saygılarımla katılmıyorum. Tarot’a yaklaşımım kesinlikle daha akademik ve disiplinler arası. Eleştirel teori, bütünsel bir tarot anlayışını gerçekten elde etmek için çok önemlidir.

Bir Tarot Destesinin Anatomisi

Geleneksel bir tarot destesi 78 karttan oluşur. 78 kart, Anahtar 0’dan Anahtar 21’e kadar numaralandırılmış 22 tam resimli karttan oluşan Büyük Arkana’ya ve 56 pip (numaralı) ve mahkeme kartlarından oluşan Küçük Arkana’ya bölünmüştür. Bazı tarot destesi versiyonları pip kartlarında resim içermez; bugün poker gibi oyunlar için kullandığımız iskambil destesine benziyorlar: Ace’den Ten’e. Tarot’un mahkeme kartları Sayfa, Şövalye, Kraliçe ve Kral’dır, ancak mahkeme kartları için Prenses, Prens vb. gibi farklı isimler olabilir. Küçük Arkana, genellikle Asalar (Kulüpler) olarak adlandırılan dört takıma ayrılır. ), Kupalar (Kalpler), Kılıçlar (Maça) ve Tılsımlar (Elmaslar). Mahkeme kartları gibi, tarot destesine bağlı olarak başka isimler de kullanılabilir.

Binbaşı Arcana, yaşamı yöneten evrensel arketipsel güçleri temsil eder. Binbaşı Arcana kartları bir okumaya hakim olduğunda, büyük doğal güçlerin oyunda olduğunu gösterir. Küçük Arkana, insanlık durumunun birçok yönünü temsil eder. Minor Arcana içinde, dört takım elbise genellikle aşağıdakilere karşılık gelir:

Dört takım için geçerli olan yorumlama yöntemi Altın Şafak sistemine dayanmaktadır. (Altın Şafak Hermetik Cemiyeti, tarotun kehanet ve diğer ezoterik veya okült amaçlarla kullanımını ön plana çıkaran gizli bir topluluktur.) Ancak, elemental yazışmalar üzerinde tartışmalar olduğunu unutmayın. Tüm tarot pratisyenleri yukarıda belirtilen yazışmalara katılmamaktadır.

O nasıl çalışır?

Tarot bir araçtır. Bir bakıma hesap makinesi gibidir. Girdiğiniz değişkenlere bağlı olarak, en olası sonucu üretecektir. Ancak bu sonuç asla sabit değildir. Hiç kimse geleceği kesin olarak tahmin edemez çünkü bu değişkenleri istediğiniz zaman değiştirebilecek iradeye sahipsiniz. Çıktıyı beğenmediyseniz, girdiyi değiştirin. Eylemleriniz, tutumlarınız, sözleriniz ve hatta düşünceleriniz olan değişkenlerinizi değiştirin. Tarot, istediğiniz çıktıyı elde etmek için hangi değişkenlerin değiştirilmesi gerektiğine dair bir kılavuz görevi görebilir, ancak bu değişikliği yapmak için asıl çaba size aittir.

Bunu karekök hesaplamaya benzetiyorum. Bazı insanlar bunu kafalarında yapabilirler. Çoğumuz yapamayız. Bir gadget’a ihtiyacımız var. Aynı şekilde, bazı insanlar hayata sezgisel, empatik bir panoramik bakış açısına sahiptir; geçmişi ve bugünü görebilir ve ardından bu faktörlere göre geleceği hesaplayabilirler. Bununla birlikte çoğumuz, tarot’u gadget’ımız, hesap makinemiz olarak yararlı bulacaktır.

Tarot benim dinime aykırı mı?

Hem Batı hem de Doğu yarımküredeki çoğu ana akım inanç, falcılık konusunda uyarıyor. Yine de tarotun sadece bir nesne olduğunu unutmayın. Ne iyi ne kötü, ne tanrısal ne de şeytani. Kutsal şarap hala alkol içiyor. Karaciğerinizi votka ile boğmak da alkol almaktır. Alkol, ne doğuştan gelen erdemi ne de doğuştan gelen günahı olmayan alkoldür. Onunla yaptığın şey bu. Tutsağı bağlayan ipleri kesmek için bir bıçağa ihtiyacın var. Bir bıçak da bir can alabilir. Silah öldürür ama silah da korur. Zar atmada doğal olarak yanlış bir şey yoktur, ancak zarları bir kumar bağımlısına verirseniz sorun yaşarsınız.

Burada söylemeye çalıştığım şey, tarotun dininize aykırı olup olmadığı, tarot’u nasıl kullandığınıza bağlıdır. Birçok işverenin çalışanlarının kişiliklerini daha iyi anlamak için kullandığı projektif bir psikolojik araç olan Tematik Algılama Testlerinin (TAT’ler) dine aykırı olduğundan şüpheliyim. Tarot’u TAT’larla aynı damarda psikolojik bir araç olarak kullandığınızda, onun tanrınızın öğretilerine karşı gelebileceğini iddia etmeyi inanılmaz derecede zor buluyorum.

Örneğin, Hristiyan İncili, falcılık için kahinler aramaya karşı uyarıda bulunur. Kehanetin İncil’de kullanılma şekli, burada kelimeyi kullanma şeklimden farklıdır, tıpkı bugün size gelişigüzel bir şekilde “evet, onu tanıyorum” dediğimde, “biliyorum” kelimesini İncil’deki anlamda kullanmıyorum. İncil’de kullanıldığı şekliyle kehanet, falcılık, bir kişinin geleceği hakkında kesin olarak konuşmak, daha yüksek güçlerin iradesi hakkında kesin olarak konuşmak ve bir insanın daha yüksek güçlerin bildiğini bilebileceğini varsaymak anlamına gelir. Bu tanım gereği ben de kehanete karşıyım.

Benim kehanet tanımım

kendinizi net olarak görmek ve bilmek, geleceği veya kaderi görmek veya bilmek değil. Tarot, sizi anlamlandırmanıza yardımcı olmak için kullanılırve sadece sen. Kendi başına geleceğinizi söylemez. Mevcut eylemlerinize ve tutumlarınıza dayanarak en olası sonucun ne olduğunu size söyler. Sana kaderinde ne olduğunu söylemez. Güçlü ve zayıf yönlerinizin neler olduğunu gösterir. Anatomi konusunda yetenekli görünüyorsanız, detay odaklıysanız, akademisyenlikte doğalsanız ve inanılmaz miktarda odaklanma ve dürtüye sahipseniz, tıp alanında başarılı olabilirsiniz. Bu, doktor olmak kaderiniz olduğu anlamına gelmez. Tarot’u psikolojik bir teşhis aracı olarak uygulamamda, genel olarak tarot’a karşı olduğu görülen ana akım dinlerin hiçbirinin mantıksal veya ruhsal olarak ona nasıl karşı olabileceğini anlamıyorum.

Bununla birlikte, birçok dinin neden falcılığa karşı uyarıda bulunduğunu anlıyorum. Bunun falın doğasında var olduğu iddia edilen niteliklerle hiçbir ilgisi yoktur, daha çok insanların falları söylendikten sonra nasıl tepki verdikleri ve sonraki davranışlarıyla ilgilidir. Konfüçyüs’ten genel olarak alıntı yapmaktan nefret etsem de, onun fikrinin, entelektüel yetileri henüz tam olarak gelişmediği için I Ching kehanetinin belirli bir yaşın altındaki bireyler tarafından uygulanmaması gerektiği görüşüne katılıyorum. Kişi ezoterik öğrenmeye girişmeden önce belirli bir olgunluk düzeyine ve yaşam deneyimine sahip olmalıdır. Bir tahmine mutlak güven vermek, özellikle genç veya saf olduğunuzda, iradenizi devre dışı bırakma riskini taşır. Yaşlandıkça, dünyaya daha akıllı, daha panoramik bir bakış açısına sahip olursunuz ve sözde tahminlere daha iyi bağlam verebilirsiniz.

Tarot’u kötüye kullanan ve karşılığında size hatalı bilgiler gönderen birçok sorumsuz tarot okuyucusu da var. Bu hatalı bilgiye güvenirseniz, başınıza zarar gelmesi kaçınılmazdır. Bu, bu alanların gerektirdiği yoğun eğitim, deneyim ve lisans olmadan tıp veya hukuk uygulamak gibidir. Dahası, tarot okuyucusu arayan insanların büyük çoğunluğu, savunmasız bir keder, kayıp veya kafa karışıklığı durumunda olan kişilerdir. Böyle bir kişiyi şarlatan bir tarot okuyucusu ile eşleştirmek o kişiye çok büyük zararlar verecektir. Yine de bu, ruhsatsız tıp yapan şarlatan bir doktordan, pislik emici bir avukattan ya da tepeden tırnağa biraz kaymaya meyilli bir muhasebeciden daha fazla veya daha az günah değildir.

Whatsapptan Hemen İletişime Geçebilir Ve Aklınızdaki Sorulara Ve Sorunlara Cevap Alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Dua Türleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.