MEDYUM

El Almak Nedir?

El Alma konusu, İslamiyet’te ve İslam’a geçiş öncesi Eski Türklerde oldukça yaygın olan bir inanıştır. Günümüzde çok fazla bilinmese de, bazı çevreler tarafından hala devam ettirilen bir gelenek olmanın ötesinde, bir görev niteliği taşımaktadır.

El almak bir anlamda, atadan kalan mirası devam ettirmek anlamına da gelir. Özellikle kırsal kesimde sıkça karşılaşılan bir durum olmakla birlikte, bazı tarikatlarda veya üst segment topluluklarda da hala etkisini sürdüren ve devam ettirilen bir inançtır.

Nasıl El Alınır?

El almak aslında bir deyimdir. Bir şeyi, bir kültürü, bir mirası, bir fiili devam ettirmek amacı taşıyan el almak, fiilen gerçekleştirilen bir görevdir.

Bu nedenle, kişiye mürşidinden, dervişinden, büyüğünden, baba yada atasından; gönül rızası ile verilen bir mirastır. kişi, öncelikle bu amaç uğruna eğitim görmeli ve amacı gönül rızası ile istemeli, yerine getireceğine inanmalı ve El Almaya müsait ve uygun görülmelidir. El almanın da şartları, kuralları, kaideleri bulunur.

Neden El Alma?

Çünkü, El Alma mirasının devamının gerekliliği esastır. Özellikle insanlık için doğru bir hedef üzerine çalışma amacı ile El Alınıyorsa, bunun devamı gereklilik arz eder. Geçmişten günümüze kadar uzanan bir el alma öyküsü bulunuyorsa, muhakkak atadan geçen bir oğula veya yetiştirilen bir müride el vermek gereklidir.

Amacı veya görevi gerçekleştiren kimse, ölüme yakın bir dönemde El Verme ritüelini gerçekleştirerek, El Almaya layık ve müsait olan kimseye bu mirası devretmelidir. Tüm inançlarda böyle bir gerçek vardır ve din otoriteleri bu inanışı desteklemektedir.

Her İsteyen El Alabilir mi?

Elbette Hayır. Her isteyen el alamaz. El almak için, layık bulunan veya aday görülen kimsede bazı şartların oluşması veya doğum yolu ile kendini göstermesi gereklidir. Özellikle havas ilmi içinde önemli bir yeri olan el alma konusu, bu ilme vakıf olan kimselere devredilir.

Çoğunlukla, bu ilmin devamı babadan oğula geçer. Soy atlamadan devam ettiği görülür. Çok nadir olmakla birlikte, kişide sonradan oluşan bazı etkilerin de el almaya müsait olduğu görülebilir. Ancak günümüzde bu durumla çok fazla karşılaşılmamaktadır. Her ilim isteyenin, bu şartları oluşturarak ilim sahibi olabilmesi mümkün değildir. Bu ilmin kişide tezahürü çoğunlukla doğum esnasında kendini gösterir ve ataları bilir ki; yeni doğan bebek ilmin bundan sonra ki sahibi olacaktır.

Bu ve Diğer Konular Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Youtube da Zeynel Hoca Videolarını izlemek isteyebilirsiniz.

 

Parapsikoloji Nedir Konulu Yazımıza Göz Atabilirsiniz

https://www.medyumzeyneleroglu.com/parapsikoloji-nedir/

Bir önceki yazımız olan Göz Bağlama Büyüsü başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.