MEDYUM

Parapsikoloji Nedir?

Parapsikoloji Nedir?

Parapsikoloji alanının içerdiği gizem de insanları daha çok cezbetmekte ve kendine çekmektedir. Parapsikoloji ile psikoloji bilimi arasında bir bağ var mıdır? Parapsikoloji hangi alanlar ile ilgilenir? Bu konuda uzmanlaşmak mümkün mü? Bu eğitim kimler tarafından nasıl verilmektedir?

Parapsikoloji, bireylerin sıra dışı göstermiş olduğu yetenekleri ile ilgilenen bir alandır. Bu bağlam da kişilerin ruhsal özellikleri araştırılır. Daha çok olağan dışı ortaya çıkan durumlara ışık tutmakta ve bu alanda incelemeler yapmaktadır.

Parapsikoloji Nedir?

İnsanlar tarafından gösterilen ve fark edilen sıra dışı, olağan üstü, doğa ötesi hal ve hareketler ile davranışları inceleyen alana parapsikoloji denmektedir. İnternet üzerinden pek çok araştırmalar yapılan bu konu hakkında merak uyandıran hususlar bulunmaktadır. Özellikle bilim insanları tarafından kabul edilmeyen bir bilim olması da dikkat çekmektedir. Tam olarak bir bilim dalı olup olmadığı konusunda da tartışmalar halen devam etmektedir.

Parapsikoloji Eğitimi Nasıl Alınır?

Parapsikoloji beş duyu ile algılanamayan olayları kendine konu eden bir alandır. Daha çok insanlar tarafından ortaya konan özel yetenekleri incelemektedir. Bu alanda özel dernekler kurularak tanıtım amaçlanmış, hem de eğitim verilmek istenmiştir. Bu konuda verilen eğitimler şu şekil de sıralanmaktadır: Beden dışı deneyi, değişiklik gösteren şuur halleri, empati, telepati, reenkarnasyon, düşünce fotoğrafçılığı, ölüm ötesi vizyon, hipnoz, medyumluk, belirtileri gibi değişik adlar da eğitimleri verilmektedir.

Filmlere konu olması ile birlikte insanların daha çok merakını uyandıran bu alan ile ilgili ilk araştırmaların 1960’lı yıllar da yapıldığı tespit edilmiştir. Özellikler büyük ülkelerin bu alanı kullanarak gizli bilgilere eriştiği yönünde iddialar bulunmaktadır.

Parapsikolojinin içerdiği ve ilgilendiği bazı konu ve alanlar

  • Zihinsel deneyimler: Parapsikoloji araştırmalarında zihinsel ya da öznel ortaya çıkan fenomenleri kapsar. Burada süjenin, yani deneğin dış dünyadan aracısız bilgi alması olayı söz konusudur. Bu fenomenler parapsikolojide duyular-dışı algılama başlığı altında incelenir. Durugörü (uzaktan görme), telepati (düşünce nakli, uzaduyum), prekognisyon (önceden bilme), psikometri (ruhsal ölçüm), şifacılık, beden-dışı deneyimler (astral seyahat) ve benzeri fenomenler bu gruba girer.
  • Fiziksel etkiler: Deneğin, çevresindeki eşyalar üzerinde bedenini kullanmaksın fiziksel etkiler oluşturması fenomenlerini kapsar. Bu tür fenomenler telekinezi ya da psikokinezi (P.K.) başlığı altında incelenmektedir. P.K. etkisine, ruhsal gücün madde üzerindeki fiziksel etkisi de denebilir.

Bu ve Diğer Konular Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Youtube da Zeynel Hoca Videolarını izlemek isteyebilirsiniz.

 

Simya Nedir Adlı Yazımıza Göz Atabilirsiniz

https://www.medyumzeyneleroglu.com/simya-nedir/

Bir önceki yazımız olan Göz Bağlama Büyüsü başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.