MEDYUM

Yılın En Parlak Kuyruklu Yıldızı Leonard ile tanışın

 

En Parlak Kuyruklu Yıldızı Leonard Margo Milanowski, Popular Science’a verdiği demeçte, Leonard’ın kuyruklu yıldızı yaklaşık 35.000 yıldır güneşe giden yolda galakside dolaşıyor ve bir anlığına bir göz atmayı umut eden Dünyalılar gökyüzüne göz kulak olmaya başlamalılar .

Leonard, Dünya’nın yanından geçerken bu ay birkaç hafta görünür olacak, ancak en yakını – sadece 21 milyon mil uzakta – 12 Aralık’ta olacak. Bu hafta, kuzey yarımkürede yaşayan insanlar doğuya bakmalı ve yüksekte görünmelidir.

NASA’ya göre kuyruklu yıldızlar, güneş sisteminin oluştuğu zamandan kalma toz, kaya ve buzun “donmuş artıklarıdır”. Kuyruklu yıldızlar güneşe ve onun sıcaklığına yaklaştıkça, milyonlarca mil uzayabilen toz ve gaz kuyruğuyla parlak, parlayan bir kafa oluştururlar. Joe Rao, Space.com’a verdiği demeçte, Leonard’ın kuyruğu dümdüz yukarı bakan gökyüzünde yuvarlak, puslu bir nokta gibi görüneceğini bildiriyor .

Los’taki Griffith Gözlemevi’nin yöneticisi gökbilimci Ed Krupp, “Kuyruklu yıldız şu anda sabahın erken saatlerinde gökyüzünde ve bu da çok erken kalkmak, muhtemelen sabah 5 civarında ve aşağı yukarı kuzeydoğuya bakmak anlamına geliyor” dedi. Angeles, NPR için Scott Neuman’a söyler .

En Parlak Kuyruklu Yıldızı Leonard , Orangey yıldızı Arcturus’un yakınında, Çoban takımyıldızı arasında gizlenecek . Space.com’un bildirdiğine göre , Leonard ay boyunca parlayacak ve fark edilmesi daha kolay hale gelecek, ancak daha sonra doğu gökyüzünde yavaşça batacak .

NPR’nin bildirdiğine göre, ayın ilerleyen saatlerinde kuyruklu yıldız, gün batımından biraz sonra güneybatı ufku ile Venüs arasında görünmeye başlayacak.

Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi’ndeki Minor Planet Center’da bir astronom olan Peter Veres, NPR’ye “[akşam] muhtemelen en uygun zaman 17 Aralık’tan itibaren” diyor. Ancak Leonard’ı fark etmek zor olabilir, bu yüzden “şehirden uzak, karanlık bir ortamda olmanız gerekecek.”
Ancak Ocak ayının başlarında, Leonard kuzey yarımküre sakinleri için gözden kaybolacak. Popular Science raporlarına göre , bu yıl muhtemelen insanların bu kuyrukluyıldızı son kez görebilecekleri yıl olacak .

Whatsapptan Hemen İletişime Geçebilir Ve Aklınızdaki Sorulara Ve Sorunlara Cevap Alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Dua Türleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.