Medyum Zeynel Eroğlu

Yıldızname ve Havas Gercekleri

images (31)Bazı tetkiklerde ele geçirilen çok eski el yazmalarında havas ili ilgili şekilde bilgilere ulaşılmıştır. Bu bilgilerde iyi huylu olan bireylerin hizmetine girebilecek cinlerden bahsedilmiştir.

Bu cinlere ara sıra melek adı da verilmiştir.
Bahsetmiş olduğumuz cinler çağrı edilmektedir ve bu cinler onlara söylenenleri yahut emredilenleri yerine getirebilmektedir. Bu olay ince detayına kadar havaslarda anlatılmaktadır.
Yeryüzünde yada öteki dünyada bulunan her bir meleğin ve her bir cinin bir tılsımı bulunur. Bu tılsım onlar ile temasa geçebilmek adına yapılmış bir türlü gizli şifre gibidir.

Cini ve ya meleği davet etmek isteyen insanların her zaman bu tılsıma yani bu şifreye sahip olmaları gerekmektedir. Tılsıma veya şifreye sahip olmayan şahıslar hiç bir suret ile cinler veya melekler ile temasa geçemezler.
Cin yahut melek çağırmakla ilgili olarak ele alınmış ilk eserlerden biri olan ve 15. Yüzyılda Uzun Firdevsi isimli bir cin aliminin yazmış bulunduğu Davetname kitabı bulunmaktadır.

Bu kitap şuanda da kendisini muhafaza etmektedir. Elyazması olan bu kitap istanbul’da yer saha bir kütüphane de yer almaktadır.