Medyum Zeynel Eroğlu

Yıldızların Tüm Zamanlardaki Işığı?

images (19)Pırıl pırıl bir gecede gökyüzündeki yıldızlara baktığımızda biliriz ki evren ışıkla doludur. lakin ışıltıların birçoğu kendi galaksimize yani Samanyolumuza aittir. halbuki astronomlar adına galaksimiz dışında ne kadar ışığın bulunduğunu bilmek daha ciddi bir meseledir, nitekim böylece evrende kaç yıldızın bulunduğunu hesaplayabilirler.
Uluslararası bir ekip şimdi dolaylı bir yöntemin yardımıyla yaklaşık bir neticeye ulaştığını söylüyor Science dergisinde. direkt ölçümler imkânsızdır, nedeniyse güneş sistemimiz ve Samanyolu’ndaki toz bulutları ışığı farklı yönlere dağıtıyor. Bu nedenden direkt doğruya galaksi ötesi ışığa bakmak yerine, çok uzaktaki kozmik cisimlerden yansıyan yoğun enerjili ışınların zayıflaması ölçülmüş.
sebebiyse bu cisimlerin ışınımı her yerde bulunan yıldız ışığıyla etkileşime girerek enerji kaybediyor.

Yıldızlar söndükten sonra dahi ışıkları evrende parlamaya devam ediyor diyor araştırmayı yöneten Marco Ajello (Stanford üniversitesi, Kavli Astroparçacık Fiziği ve Kozmoloji Enstitüsü), “Bu da bize uzaktaki kaynakların gamma ışınlarını ölçmeye izin oluşturan bir fer sahası üretiyor.”
Evrendeki tüm yıldızların ışığı yoğun enerjili gamma ışınına, optik fer üzerindeki puslu alan benzeri etkiyor. Bu durum gamma ışınlarının arka plan ışınımındaki fer parçacıklarıyla çarpışabilmesiyle ilgili. Yani evrende ne kadar fazla yol alırlarsa ve bu yolculuk esnasında toplanan yıldız ışığından geçerlerse, yoğunluğu o denli azalır.
ilim insanları Fermi-uzay teleskopuyla 150 blazarı incelemişler.

Bunlar uzaktaki galaksilerin merkezinde son derece yoğun enerjili ışın yayan dev karadeliklerdir. Bunlardan yayılan ışınım son derece kuvvetli olduğu gibi bize doğru yönelmiştir. Kaynak galaksiyi % “aydınlattıkları” adına de en uzak mesafeden dahi gözlemlenebiliyor.
Buna göre blazarlar ne kadar uzaktaysalar, ışınımları o kadar zayıflıyor. Yoğunluk azalışı tam da arka proje ışınımıyla etkileşim sonucundaki azalmayla örtüşüyor. Araştırmacılar buradan yola çıkarak hem galaksi ötesi toplam yıldız ışığı yoğunluğunu hem de yıldızların evrende hangi aralıklarla yer aldığını hesaplayabilmişler.