Medyum Zeynel Eroğlu

REMİL

images (16)İlm-i remil peygamberlerden Danyal (AS) a verilmiş bir mucizedir. Remilde 16 farklı şekil olmaktadır.Bu şekiller 32 hat ve 32 noktadan meydana gelmiştir.Her hat iki noktaya denk gelmektedirki 32 hattan 64 nokta menfaat.Remilin 32 noktasını da bunlara ek edince yekun 96 olurki ebced le hesap edilmiş olan Danyal(AS) ın ismine denk gelir.Remil ilmi halka Danyal (AS) nedeni ile öğretilmiştir.

Bu itibarla bu ilme çalışıp öğrenebilenlere bazı hususlarda müşkillerini halletme imkanı verilir. Bugün dünyada harikalar meydana getiren bilgisayarların esası da hat ve noktalarla oluşturulmuş 16 şeklin muhtelif sentezlerinden meydana getirilen bağlarla organize edilmektedir.16×16=256 ederki Cenabı Hakkın Nur namına denk gelmektedir.
NUR isminin manası: dilediği insanlara ve gönüllere maddi ve manevi yönden ilim ve irfan dağıtan anlamına geliyor. Mahsusatı yani elle tutulan şeyleri görebilmek için fer, makulatı yani zevken bilinen şeyleri idrak edebilmek adına de irfan nurunu sürekli surette ihsan ve inayet buyuran ve tüm varlığı kavrayan Zat-ı ilahinin bir tecelli ve zuhuru nurudur.

Remilin başlangıç ve kökü konusunda kısaca bilgi verebildiim kanısındayım.şimdi Remil in nasıl atılacağını şekillerini, işaret etikleri manaları kısaca yazarak siz kıymetli ziyaretçilerimizi elden geldiği kadar aydınlatmaya çalışacağım. Remil atmakta bir çok usüller vardır.Remil Arapça kum anlamına gelir. çok eski yıllarda kağıt henüz yaygın olarak kullanılır olmaması nedeniyle atılan remiller kum üzerine yazıldığı için adı ilmi remil kalmıştır.

Kağıdın icadından sonra atılan remiller aynı sistemle kum yerine kağıt üstünde yapılmaya başlandı.Remil atmada kolaylık olmak üzere bazı memleketlerde zar kullanılmıştır.şöyleki remil attırmak isteyen kimselere 16 kere zar attırlılarak gelen zarın tek ya da çift oluşuna göre (tek sayılar adına nokta ve çift sayılar adına çizgi) remil tablosu düzenlenerek sonradan yoruma geçilirdi. Bundan başka gene bazı yerlerde kolaylık olması bakımından 16 remil şeklinin her birinden 4 er adet küçük kağıt parçalarına yazılıp bükülerek bir torbaya konur ve remil attırmak isteyen kimseye niyet ettirildikten sonra torbadan kağıtlar birer birer çektirilerek remil tablosu düzenlenir ve yoruma geçilirdi.