MEDYUM

Nazar Duası Nedir?

Nazar duası, nazarlardan korunmak için okunması gerekli olan dualardır.

Nazarı değen kimse veya herkes, beğendiği bir şeyi görünce Mâşâallah demeli, ondan sonra o şeyi söylemelidir. Önce Mâşâallah deyince, nazar değmez.

Hadis-i şerifte, “Hoşa giden bir şeyi görünce, “Mâşâallah la kuvvete illa billah” denirse o şeye nazar değemez” buyruldu. (Beyheki)

Nazardan korunmak için Ayet-i Hırz denilen ayetleri okumalı ve üzerinde taşımalıdır. Nazar duası

Bir kadın, ürününe nazar değmemesi için ne yapacağını sorunca, Resulullah, “Tarlaya hayvan kafası as, bakan kimse, önce bunu görüp tarladaki ürünü sonra görür” buyuruyor. (Redd-ül-muhtar)

İmam-ı Rabbani hazretleri, talebeleri ile, uzak bir yere giderken, gece, bir handa kaldılar. İmam-ı Rabbani yanında bulunan talebelerine dönerek:

“Bu gece bir bela zuhur edecektir. Besmele ile “Bismillâhillezî lâ yedurru me’asmihi şey’ün fil erdı ve lâ fissemâi ve hüves-semî’ul alîm” duasını üç defa okuyun” buyurdu. Nazar duası

Gece büyük yangın oldu. Her odada eşyalar yandı. Duayı okuyanlara bir şey olmadı. Dert, bela, fitne, hastalık, nazar, sihir ve zalimlerin şerrinden korunmak için, sabah akşam, İmam-ı Rabbani hazretlerinin bildirdiğini hatırlayarak, 3 defa okumalıdır.

Nazarın Kökeni

Nazarın kökenini anlamak için önce muska ve nazar arasındaki farkı anlamak gerekir. Genellikle ‘nazar’ olarak adlandırılsa da, oküler muska aslında gerçek nazardan korunma amaçlı bir tılsımdır. Genellikle kıskançlıktan ilham alan kötü niyetli bir bakışla iletilen bir lanet. Genellikle nazar olarak anılan tılsım binlerce yıldır çeşitli permütasyonlarda var olmasına rağmen, kovduğu lanet çok daha eskidir ve izini sürmek daha zordur.

Özünde, nazar laneti karmaşık bir kavram değildir; büyük başarı veya tanınma elde eden birinin etrafındakileri de kıskandığı inancından kaynaklanır. Bu kıskançlık da, şanslarını bozacak bir lanet olarak kendini gösterir. Konsept, Emesalı Heliodorus tarafından antik Yunan romantizmi Aethiopica’da iyi bir şekilde yakalanmıştır: “Herhangi biri mükemmel olana kıskanç bir gözle baktığında, çevredeki atmosferi zararlı bir nitelikle doldurur. Kendi zehirli soluklarını iletir. Ona en yakın olana.”

Bu lanete olan inanç, nesiller kadar kültürleri de kapsar; Bugüne kadar nazarla ilgili en kapsamlı efsane derlemelerinden biri Frederick Thomas Elworthy’nin The Nazar: The Classic Account of an Ancient Superstition adlı eseridir . Elworthy, bir dizi kültürde sembolün örneklerini araştırıyor; Yunan gorgonlarının taşlaşmış bakışlarından, atları tek bir bakışla büyüleyebilen İrlanda halk masallarına kadar, neredeyse her kültürün nazarla ilgili bir efsanesi vardır. Göz sembolü, potansiyel olarak pagan çağrışımlarına rağmen, kültürün içine o kadar derin bir şekilde yerleşmiştir. İncil ve Kuran dahil olmak üzere dini metinlerde bile yer bulur.

Whatsapptan Hemen İletişime Geçebilir Ve Aklınızdaki Sorulara Ve Sorunlara Cevap Alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Dua Türleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

    1. Merhabalar +90 533 594 25 77 Whatsapp iletişim hattımızdan konu hakkında bize ulaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.