Medyum

Mistik Şehirler

Mistik Şehirler

 

7 en ünlü efsanevi yer

Tarih boyunca insanlık, sırlarla örtülmüş ve zamanın kumlarında kaybolmuş efsanevi mistik şehirler, şehirlerin ve cennetlerin hikayeleriyle büyülenmiştir. İşte dünyanın en ünlü 7 efsanevi yeri.

Tarih boyunca insanlık, sırlarla örtülmüş ve zamanın kumlarında kaybolmuş efsanevi yerlerin, şehirlerin ve cennetlerin hikayeleriyle büyülenmiştir. Bu efsanevi yerler, tüm büyük kültürel tarihlere yayılmıştır. Bazıları daha müreffeh ve barışçıl zamanlar için alegoriler olarak hizmet etti, diğerleri ise bulunup fethedilecek yerler olarak hizmet etti!
Filozoflar kayıp şehirler hakkında hikayeler örerken, eskiler de bir zamanlar ütopik altın çağlara yol açan yerlerin hayalini kurdular. Bu efsanevi toprakların tarihi boyunca yapılan bir yolculuk birçok kişiyi büyüledi. Hatta bazı insanlar onlara yeniden inanmak için ilham bile alabilirler.

İşte dünyanın en ünlü efsanevi yerinden bazıları:

Atlantis

Atlantis
Atlantis

Görünümü tarihsel kayıtlarda kaybolmuş birçok hikayenin aksine bu mistik şehir, Atlantis’in hikayesini tam olarak ne zaman ve kimin icat ettiğini biliyoruz. Hikaye ilk olarak Platon tarafından MÖ 330 civarında, “Timaeus” ve “Critias” diyaloglarından ikisinde anlatıldı. Bu metinlerden önce Atlantis’e ait bir kayıt bulunmadığı ve Platon’un hikayelerinde olay örgüsü aracı olarak burayı yarattığı tespit edilmiştir.
Batık Şehir Atlantis’in sofistike, zengin ve yarı tanrılar tarafından kurulmuş inanılmaz derecede güçlü bir medeniyet olması gerekiyordu . Egzotik bitki ve hayvanların bol olduğu birçok eşmerkezli adadan oluşuyordu. Bu insanları, bir ulusun kibire yenik düştüklerinde başına gelenlere örnek olarak kullandı.
Bu hikayenin saf kurgu kökenli olmasına rağmen, binlerce yıl boyunca birçok insan bu efsanevi yeri aradı. Birçok spekülasyon, Minnesotalı bir politikacı olan Ignatius L. Donnelly’nin 1882’de yazdığı bir kitaptan ilham aldı. Platon’un Atlantis’i gerçek bir yer olarak gördüğüne inanıyordu. Teorisi, tüm eski uygarlıkların bu tek topraktan geldiği şeklinde, tarihlerini ve dünyanın geniş bölgeleri üzerindeki sözde yönetimini açıklamaya devam etti.

Avalon

Avalon
Avalon

İngiltere’de neo-pagan inançları ve yerel Arthur efsaneleriyle tanınan bir kasaba olan bu mistik şehir Glastonbury, bir zamanlar efsanevi, pastoral ve kayıp cennet Avalon’un yeri olarak düşünülmüştü. Avalon’dan ilk söz 1136’da Monmouth’un Historia Regum Britanniae’sinden Geoffrey aracılığıyla oldu. Arthur efsanesine göre, ada, bir savaştan sonra Kral Arthur’u sağlığına kavuşturan bir büyücü olan Morgan le Fay tarafından yönetiliyordu.
Mistik toprak bazen Elmalar Adası olarak anılırdı çünkü sözde yabani üzüm bağları ve elma ormanlarıyla kaplıydı. Sakinleri de ölümsüzdü. Burası büyük kılıç Excalibur’un dövüldüğü yerdi. Bu büyülü yer, Kral Arthur’un dinlenmek için yatırıldığı ve altından bir yatağa yatırıldığı yerdir.

Şambala/Shangri-La

shangri la
shangri la

Shambhala, “barış yeri” anlamına gelen Sanskritçe bir kelimedir. Bu mistik şehir, Tibet Budizminden önce gelen eski bir efsanevi cennettir. Adı ilk olarak batı Tibet’teki Zhang Zhung’un yazılarında görüldü. Efsaneye göre, sevgi ve bilgeliğin bol olduğu bir yerde sadece en safların yaşayabileceği bir tür cennettir. Bu efsanevi krallıkta yaşlılık ya da acı yoktur.
Shangri-la olarak da bilinen bu yer, yıllar boyunca birçok isimle anılmıştır. Bazen Yasak Ülke, Parıldayan Ruhlar Ülkesi ve Yaşayan Tanrıların Ülkesi olarak adlandırılır. Birçok batılı, bir süre için Tibet dağlarının derinliklerinde gizlenmiş gerçek bir yer olduğuna inandı. Budist geleneklerinde, Maitreya adında müstakbel bir Buda tarafından yönetildiği söylenir ve dünya sefil bir savaşa ve yozlaşmaya düştüğünde, Shambhala Kralları “karanlık güçleri” yenmek için yola çıktıklarında büyük bir savaş çıkacaktır. dünya yeni bir Altın Çağ’a girecek.

Büyüler hakkında detaylı bilgi almak için büyülerimizi inceleyebilirsiniz.

Doğum haritası ve yıldıznamenize baktırmak için yildiznamebaktir.com sitesine göz atabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 20 – 26 Eylül Haftalık Burç Yorumları başlıklı makalemizde aslan burcu, balık burcu ve başak burcu hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.