MEDYUM

Hipnoz Nedir?

 

Hipnoz , belirli fizyolojik niteliklere sahip, yalnızca yüzeysel olarak uykuya benzeyen ve bireyin olağan bilinç durumundan farklı bir farkındalık düzeyindeki işleyişiyle belirlenen özel psikolojik durum. Bu durum, içsel deneyimsel algılara, genellikle yalnızca dış gerçekliğe verilen önem kadar önem verilen, artan bir alıcılık ve tepkisellik derecesi ile karakterize edilir.

Hipnotik Durum

Hipnotize edilmiş kişi, yalnızca hipnotistin iletişimlerine kulak veriyor gibi görünür ve tipik olarak , hipnotist tarafından işaret edilenler dışındaki çevrenin tüm yönlerini görmezden gelirken, eleştirel olmayan, otomatik bir şekilde yanıt verir . Hipnotik bir durumda bir kişi, çevrede mevcut olan gerçek uyaranlarla açık bir çelişki içinde olsa bile, hipnotistin önerilerine göre görme, hissetme, koklama ve başka türlü algılama eğilimindedir. Hipnozun etkileri duyusal değişimle sınırlı değildir; Öznenin hafızası ve benlik farkındalığı bile telkinle değiştirilebilir ve telkinlerin etkileri (posthipnotik olarak) deneğin sonraki uyanma aktivitesine kadar genişletilebilir.

Tarih ve Erken Araştırma

Hipnozun tarihi, büyücülük , sihir ve tıbbın tarihi kadar eskidir ; aslında hipnoz her üçünde de bir yöntem olarak kullanılmıştır. Bilimsel tarihi 18. yüzyılın ikinci yarısında başladı.Viyana ve Paris’teki hastaların tedavisinde hipnoz kullanan Alman doktor Franz Mesmer . Hipnotizmanın, hipnozcu aracılığıyla özneye akan gizli bir gücü (“hayvan manyetizması” olarak adlandırdığı) kullandığına dair yanlış inancı nedeniyle, Mesmer kısa sürede gözden düştü; ama Mesmer’in yöntemi -yaratıcısından sonra mesmerizm adını verdi- tıp pratisyenlerinin ilgisini çekmeye devam etti. Bir dizi klinisyen, İngiliz hekimin 19. yüzyılın ortalarına kadar doğasını tam olarak anlamadan ondan yararlandı.James Braid fenomeni okudu ve terimler icat hipnotizma ve hipnoz uyku, Yunan tanrısı sonra, Hypnos’un .

Hipnoz, 1880’lerde yaygın bilimsel ilgi gördü. Büyüleyici teknikler kullanan pek tanınmayan bir Fransız taşra doktoru olan Ambroise-Auguste Liébeault, Hippolyte Bernheim, Strasbourg’da tıp profesörü. Bağımsız olarak, hipnozun hiçbir fiziksel güç ve fizyolojik süreç içermediğini, ancak önerilere psikolojik olarak aracılık edilen tepkilerin bir bileşimi olduğunu yazmışlardı. Aynı sıralarda Fransa’ya yaptığı bir ziyarette Avusturyalı hekimSigmund Freud , nevrotik bozukluklar için hipnozun terapötik potansiyelinden etkilendi. Viyana’ya döndüğünde, nevrotiklerin görünüşte unutmuş oldukları rahatsız edici olayları hatırlamalarına yardımcı olmak için hipnoz kullandı. Bununla birlikte, psikanaliz sistemini geliştirmeye başladığında , teorik düşünceler – ve bazı hastaları hipnotize etmede karşılaştığı zorluk – Freud’u serbest çağrışım lehine hipnozdan vazgeçmeye yöneltti. (Genel olarakpsikanalistler hipnozu yalnızca psikanalitik uygulamada kullanılan serbest çağrışım tekniklerine ek olarak görmeye başladılar.)

Freud’un hipnozu etkili bir şekilde benimsemesine ve ardından reddetmesine rağmen, bu teknik, I. ve II. Dünya Savaşları sırasında muharebe nevrozu yaşayan askerlerin psikanalitik tedavisinde kullanıldı. Hipnoz daha sonra tıpta diğer sınırlı kullanımları elde etti. Çeşitli araştırmacılar hipnozun ne olduğu ve nasıl anlaşılabileceği konusunda farklı teoriler ortaya koydular, ancak hala bu fenomen için genel kabul görmüş açıklayıcı bir teori yok.

hipnoz
hipnoz

Hipnoz Uygulamaları

Hipnozu başlatmak için kullanılan teknikler ortak özellikleri paylaşır. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, hipnotize edilecek kişinin (denek) istekli ve işbirlikçi olması ve hipnozcuya güvenmesidir. Denekler rahatlık içinde rahatlamaya ve bakışlarını bir nesneye sabitlemeye davet edilir. Hipnozcu, genellikle alçak, sakin bir sesle, deneğin gevşemesinin artacağını ve gözlerinin yorulacağını önermeye devam eder. Yakında deneğin gözleri yorgunluk belirtileri gösteriyor ve hipnozcu gözlerin kapanacağını söylüyor. Denek gözlerinin kapanmasına izin verir ve ardından gevşeklik ve derin nefes alma gibi derin gevşeme belirtileri göstermeye başlar. Hipnotik trans durumuna girmiştir. Kişi hipnotize edilebileceğine, hipnotistin yetkin ve güvenilir olduğuna inandığında hipnoza daha duyarlı olacaktır,öznenin istekleriyle uyumludur . Bu nedenle, indüksiyon genellikle özne ve hipnozcu arasında uygun bir ilişki kurulmasından önce gelir .

Sıradan hipnoz indüksiyonları , hipnozcu tarafından yapılan ve neredeyse kaçınılmaz olarak tüm denekler tarafından kabul edilecek basit, tartışmasız önerilerle başlar. Bu aşamada ne konu ne de hipnotizmacı kolayca deneğin davranış olmadığını söyleyebilir teşkil hipnotik bir yanıt ya da salt işbirliğini. Ardından, yavaş yavaş, bireyin algısının veya hafızasının artan şekilde bozulmasını talep eden öneriler verilir – örneğin, öznenin gözlerini açmasının zor veya imkansız olduğu. Diğer indüksiyon yöntemleri de kullanılabilir. İşlem oldukça uzun sürebilir veya sadece birkaç saniye sürebilir.

Ortaya çıkan hipnotik fenomen, hizmet edilecek amaçlara ve transın derinliğine bağlı olarak bir özneden diğerine ve bir transtan diğerine belirgin şekilde farklılık gösterir. Hipnoz, ışıktan derin trans durumlarına kadar değişen, ancak sabit bir sabitliği olmayan derecelerin bir fenomenidir. Bununla birlikte, normal olarak, tüm trans davranışları, çocukluğu düşündüren bir basitlik, bir dolaysızlık ve tam anlamıyla bir anlayış, eylem ve duygusal tepki ile karakterize edilir. Bazı hipnotize olmuş kişiler tarafından sergilenen şaşırtıcı yetenekler, kısmen, dikkatlerinin eldeki görev veya durumla sınırlandırılmasından ve bunun sonucunda, sürekli olarak dikkati dağıtan, hatta alakasız olaylara yönelmeye yönelik olağan bilinçli eğilimden özgürleşmelerinden kaynaklanıyor gibi görünmektedir .

Hipnozun Ana Fenomeni

Hipnozun ana fenomeni telkin edilebilirliktir, büyük ölçüde gelişmiş bir alıcılık ve tepki verme durumudur.hipnozcu tarafından sunulan öneriler ve uyaranlar. Hipnotistin uygun telkinleri, derinden hipnotize olmuş kişilerden oldukça geniş bir yelpazede psikolojik, duyusal ve motor tepkiler uyandırabilir. Önerileri kabul ederek ve bunlara yanıt vererek, özne sağır, kör, felçli, halüsinasyon görmüş, sanrılı, hafızasını kaybetmiş ya da ağrıya ya da rahatsız edici vücut duruşlarına karşı savunmasızmış gibi davranmaya teşvik edilebilir ; ayrıca, denek, hipnozcu tarafından önerilen duruma makul veya arzu edilen bir tepki olarak gördüğü çeşitli davranışsal tepkiler gösterebilir.

Hipnotik bir transta olan bir özneden çıkarılabilecek büyüleyici bir tezahür ,hipnoz sonrası telkin ve davranış; yani, özne trans halindeyken kendisine verilen talimat ve önerilerin daha sonraki bir zamanda infazı. Trans hali sırasında ortaya çıkan yeterli amnezi ile birey, talimat verilen eylemi gerçekleştirme dürtüsünün kaynağının farkında olmayacaktır. Bununla birlikte, posthipnotik telkin, bir kişinin eylemleri gerçekleştirmeye yönelik bilinçli istekliliği ile karşılaştırıldığında, davranışı kontrol etmek için özellikle güçlü bir araç değildir.

Posthipnotil Amnezi

Birçok denek, derin hipnozdayken meydana gelen olayları hatırlayamıyor gibi görünüyor. Bu “” Posthipnotik amnezi ” ya derin hipnozdan spontane olarak ya da özne trans halindeyken hipnotistin telkininden kaynaklanabilir. Amnezi, trans durumunun tüm olaylarını veya sadece seçilmiş öğeleri içerebilir veya transla ilgisi olmayan konularla bağlantılı olarak ortaya çıkabilir . Posthipnotik amnezi, uygun hipnotik telkinlerle başarılı bir şekilde ortadan kaldırılabilir.

Diş prosedürlerine ilişkin yaygın korkuyu azaltmada değerlidir; aslında, diş hekimlerinin tedavi etmeyi en zor buldukları kişiler genellikle hipnotik telkinlere en iyi tepkiyi verirler. Psikosomatik tıp alanında hipnoz çeşitli şekillerde kullanılmıştır. Hastalar gevşemek ve hipnotistin yokluğunda bazı yüksek tansiyon , baş ağrıları ve fonksiyonel bozukluklar üzerinde olumlu etkileri olan egzersizleri yapmak üzere eğitilmiştir .
Hipnoz indüksiyonu çok az eğitim ve özel bir beceri gerektirmese de, tıbbi tedavi bağlamında kullanıldığında , bu tür sorunları hipnoz kullanmadan tedavi etme yeterliliği ve becerisine sahip olmayan kişiler tarafından kullanıldığında zarar verici olabilir. Öte yandan, hipnoz, prosedüre ters posthipnotik reaksiyon tehlikesi nedeniyle, yalnızca halka açık eğlence amacıyla kullanıldığında çeşitli tıp dernekleri tarafından defalarca kınanmıştır. Gerçekten de, bu bağlamda, birçok ülke ticari veya diğer halka açık hipnoz gösterilerini yasakladı veya sınırlandırdı. Buna ek olarak, birçok mahkeme anıları “kurtarmak” amacıyla hipnotize edilmiş kişilerin ifadelerini kabul etmeyi reddediyor, çünkü bu tür teknikler hayaller ve anılar arasında karışıklığa yol açabiliyor.

Whatsapptan Hemen İletişime Geçebilir Ve Aklınızdaki Sorulara Ve Sorunlara Cevap Alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Dua Türleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Hocam selamün aleyküm hipnoz konusunda eğitim almak isterim ne yapmam lazım bana bilgi verirseniz çok sevinirim Allah’a emanet

    1. Merhabalar +90 533 594 25 77 Whatsapp iletişim hattımızdan konu hakkında bize ulaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.