MEDYUM

Feng Shui

Feng Shui

Feng Shui;

Çin’de 3000 yıl önce resmileştirilmiştir. Rüzgâr ve su anlamına gelen, doğada var olan yaşam enerjisini, yaşanılan mekanlarda harekete geçirme yöntemlerini gösteren eski bir Çin öğretisidir. Feng shui öğretisinin, insanın varoluş özelliklerine uygun yaşam alanlarını düzenleme yöntemi olduğuna ve bu sayede daha sağlıklı yaşayıp, mutlu ilişkiler kuracağına, kişisel ve kariyer gelişiminde kazanç sağlanabileceğine inanılır.

Akla ve mantığa dayanan, yaşadığımız mekanda gözümüzün ve ruh halimizin daha rahat olmasını sağlayan bazı feng shui dekorasyon fikirleri;

 

 • Gereksiz eşyalardan arının; kullanmadığınız, ihtiyaç duymadığınız, bozuk ya da kırık, gerektiği gibi çalışmayan tüm eşyalarınızdan kurtulun. Evinizde yer alan gereksiz eşyalar yeniliği ve yenilenmeyi engeller.
 • Evin girişi huzur vermeli; evin ilk girişi bize ev hakkında fikirler veren ve ilk izlenimi veren alandır. İçeriği girme isteği uyandırmak için davetkar bir giriş oluşturmalıyız. Feng shui ’ye göre evin giriş kapısının tam karşısına ayna veya cam konulmamalıdır. Çünkü gelen enerji direkt geri döner. Huzursuzluk vermemesi adına evin giriş kapısının karşına saat de asılmamalıdır.

Peki evin girişine olumlu his uyandıracak ne tür eşyalar asılmalıdır?

Evinize gelen kişinin veya kişilerin kapıdan girer girmez görebilecekleri ve olumlu hissedebilmeleri için; nazar boncuğu, fil imgesi, kuru biber, kuru kabak gibi koruyucu bir tılsım asılmalıdır.

 •  Her mekana uygun renkler kullanın; oturma odası sosyal bir alandır. Feng Shui ‘ye Bu alandaki renklerin insanın hayatına renk kattığı düşünülmektedir. Oturma odasında çok farklı renkler bir arada olmalıdır, tek renk ağırlıklı olmamalıdır.

Mekanlarınızda bulunması gereken 5 elementin renkleri şöyledir;

 • Ateş; kırmızı – turuncu
 • Toprak; kahverengi tonları
 • Tahta; yeşil tonları
 • Su; mavi tonları
 • Metal; gümüş, altın gibi metalik renkler veya metalin kendisi

Tüm bu elementlerin içinde Feng Shui ‘ye göre evinizde özellikle en az bir tane kırmızı renkte nesne bulunmalıdır.

 • Mutfak; Mutfak evin bereketinin bir göstergesidir. Bu nedenle her zaman temiz ve derli toplu olmalıdır. Masanın üstünde bozulmayan yiyecekler olmalıdır. Bunlar; meyveler, çerezler, cam kavanozda kuru gıdalar, tahıllar vs. olmalıdır.
 • Yemek masasına yakın bir ayna olmalı; feng shui ’ye göre yemek masasının üstüne veya yakınına asılan ayna bereketin arttırıldığını düşündürmektedir. Yemek masasının üstüne koyulan bir kase meyve ya da kuru gıdaların da bereketi arttırdığı düşünülüyor. Uzun süre dayanabilen ayva veya nar gibi meyveler seçilebilir.
 • Yatak odasında ayna, saat ve televizyon olmamalı; feng shui ’ye göre yatak odası uyumak içindir. Yatak odasında yatak ve belki komodinler dışında hiçbir eşya bulunmamalıdır. Bu nedenle giysi dolapları da başka bir odada bulunmalıdır. Feng shui ’ye göre yatak odasında bulunan ayna dikkat dağıtır ve sadakatsizlik getirir. Televizyon ise, ikili ilişkileri ve huzurlu uykuyu bozacağı için yatak odasında bulunmamalıdır. Saat ise, yatak odasında huzur yerine acelecilik getirebileceği için bu mekanda bulunmamalıdır.
 • Kapılar ve banyo; banyo da tıpkı mutfakta olduğu gibi derli toplu ve temiz olmalıdır. Banyo kapısı mutlak suretle kapalı olmalıdır aksi takdirde enerji kaybı yaşanılacağı düşünülür.

Feng shui; birçok bilim ve sanat dalıyla ilişkili olduğu için ev dekorasyonu da dahil hayatın her alanında bu öğretinin enerjisinden ve inceliklerinden yararlanabilirsiniz.

Bu konu hakkında daha fazla bilgi almak için Zeynel Hoca’mızın Youtube kanalındaki Feng Shui Nedir adlı videosunu İzleyebilirsiniz

 

Canbar Büyüsü Konulu Yazımıza Göz Atabilirsiniz

https://www.medyumzeyneleroglu.com/canbar-buyusu/

 

Bir önceki yazımız olan En Hızlı Aşık Etme Duası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.