Büyüler

Eski Mısır’da Büyü

Eski mısırda büyü inancı..

Büyü: Eski Mısır’da , bir kadın çocuk sahibi olmakta zorluk çekiyorsa, bir tapınağın içindeki Bes Odasında (kuluçka odası olarak da bilinir) bir akşam geçirebilirdi . Bes, diğer sorumluluklarının yanı sıra doğum, cinsellik, doğurganlık tanrısıydı ve tanrının huzurunda bir akşamın gebe kalmayı teşvik edeceği düşünülüyordu. Kadınlar , doğurganlığı teşvik etmek için Bes tılsımı taşır, Bes dövmesi yaparlardı.

Bir çocuk doğduktan sonra, büyüdükçe korunmak için Bes imgeleri ve tılsımlar kullanıldı. Daha sonra çocuk aynı ritüelleri ve inançları günlük hayatta benimseyen bir yetişkin olacaktı. At ölüm , kişinin varlığının başka düzlemde, tanrıların kara geçmek için düşünüldü. Çevresindeki ritüelleri cenaze bilseydim aynı anlayış biri kişinin hayatının tüm dayanmaktadır. Doğaüstü güçler başka kadar gerçek olduğunu varoluşun yönü ve evren sihirle aşılanmıştır.

 

eski mısırda büyü inancı
eski mısırda büyü inancı

Eski Mısır’da büyü bir salon numarası ya da yanılsama değildi; belirli bir amaca ulaşmak için doğaüstü varlıklar olarak tasarlanan doğal yasaların güçlerinin kullanılmasıydı. Mısırlılar için büyünün olmadığı bir dünya düşünülemezdi. Büyü sayesinde dünya yaratıldı, büyü dünyayı her gün besledi, büyü hasta olduğunda iyileşti, hiçbir şeyi olmadığında verdi ve ölümden sonra sonsuz yaşam sağladı. Mısırbilimci James Henry Breasted, büyünün eski Mısır yaşamının her yönüne nasıl nüfuz ettiğini ve “uyku ya da yemek hazırlamak kadar doğal” olduğunu ünlü bir şekilde belirtmiştir (200). Büyü, kişinin gebe kalmasında , doğumunda, yaşamında, ölümünde ve ölümden sonraki yaşamında mevcuttu ve yaratılıştan daha eski bir tanrı tarafından temsil ediliyordu: Heka .

Büyü ve Din

Tapınak kültlerinin rahipleri bunu anladılar, ancak işlevleri, belirli tanrılarını onurlandırmak ve onlara özen göstermek ve bu tanrı ile insanlar arasında bir karşılıklılığı sağlamaktı. Bu nedenle rahipler veya rahibeler, hizmet ettikleri tanrının gücünde zaten mevcut olduğu için Heka’yı doğrudan çağırmazlardı.

Büyüler hakkında detaylı bilgi almak için büyülerimizi inceleyebilirsiniz.

Doğum haritası ve yıldıznamenize baktırmak için yildiznamebaktir.com sitesine göz atabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Büyünün Tarihçesi başlıklı makalemizde aşk büyüsü, bağlama büyüsü ve büyü ne zaman ortaya çıkmıştır hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.