MEDYUM

Büyünün Tarihçesi

İnsanlığın tarihi kadar eski bir geçmişe sahip olan büyünün tarihçesi.

 

İnsanlığın tarihi kadar eski bir geçmişe sahip olan büyü, tarihsel süreç içerisinde hemen hemen her dönem ve toplumda yaygın bir uğraş ve güçlü bir toplumsal olgu olarak var olmuştur. İnsana ve doğaya ilişkin olayları, maddi dünyanın ötesinde gizemli dış güçler aracılığıyla etkileyip yönlendirdiğine inanılan törensel eylem olarak tanımlanan büyü;
S. J. Tambiah’a göre, büyü, özellikle modern öncesi toplumlarda, din ile birlikte toplumsal hayat üzerine ciddi etkileri olan bir olgu olarak karşımıza çıkmakta ve bu dönemde din ile büyü arasındaki sınırları çizmek çok kolay olmamaktadır.

büyünün tarihi
Büyünün tarihçesi

Malinowski’ye göre, ilkel insan “bilgisinin ve ussal tekniğinin yetersizliğini kabul etmek zorunda kaldığında sahneye çıkar. Başka bir deyişle büyüye, insanın doğayı teknik olarak kontrolünün yetersiz kaldığı noktada başvurulur. Böylece büyü, pratik etkinliklerin başarısını etkileyen kontrol edilemez aracılara yöneltilir. Bu, “korkunun azaltılması” ve “telafi edici” olarak nitelendirilebilecek bir açıklama türüdür.
A. Ünal’a göre, büyüyü, insanın çevresine uyum sağlama ve yaşamını her ne pahasına olursa olsun, her türlü şartlar altında ve her koşulda sürdürmede yılmadan vermiş olduğu çabaların bir yan ürünü olarak algılamakta, kendine has kuralları olan ve antropolojik açıdan bakıldığında büyü insanlık tarihinde çok özel bir yer tutan bir yarı bilim olarak tanımlamaktadır. Ona göre, Eskiçağ toplumları söz konusu olduğunda elbette bir öncelik sırası yapmak uygun düşmeyecek, her iki kavramın da (büyü ve din) iç içe geçmiş olduğunu söylemek doğru olacaktır. Bu durum, büyünün neredeyse bir kamu hizmeti, büyücülüğün de kamu görevlisi konumunda olduğu Hitit toplumsal hayatında çok daha belirgindir. Bu değerlendirmeler; büyünün, özellikle bilimsel düşüncenin henüz gelişmemiş olduğu Eskiçağ toplumlarında önemli bir olgu olduğunu, büyücülüğün o dönemlerde oldukça rağbet gördüğünü göstermektedir.

Aşk büyüsü hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir, aşk büyüsü yazımıza göz atabilirsiniz.

Daha önce hiç yıldıznamenize baktırdınız mı?

Bir önceki yazımız olan Manevi Çözümler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.