Medyum Zeynel Eroğlu

Batı Astrolojisi Yanılıyor mu?

imagesOkuyucularımızdan gelen sorular genel olarak hint astrolojisiyle batı astrolojisi arasındaki farklar üzerine yoğunlaşıyor. iki astroloji arasındaki en temel ayrım iki sistemin farklı burçlar kuşağıyla çalışmasıdır.
kişilerin Dünya’dan gökyüzüne bakıp Dünya’nın bulunduğu yeri referans alarak, Güneş, Ay ve planetlerin göreceli şekilde Dünya’nın etrafında, hayali bir burçlar kuşağında dönmesinin oluşturduğu matematiksel ilişkileri incelemelerine astroloji denir.

Yıldız haritası ise burçlar kuşağında dönen planetlerin ve burçların dünyaya olan izdüşümlerinden oluşan ve bize yorum yapmada destekçi olan bir tablodur. Burçlar kuşağına ise zodyak ismi verilir.işte hint astrolojisi gökyüzüne baktığımızda planetlerin burçlar kuşağında olduğu gerçek bölgeleri yorumun temeli kabul eder.

Yani bir bakıma gerçek zodyağı temel alır. Buna astroloji terminolojisinde sideral zodyak deriz.
garp astrolojisine göre çıkarılmış bir yıldız haritasındaki planetlerin yerleri ise, astronomik anlamda gökyüzünü incelediğimizde gezegenlerin aslında oldukları yerler değildir.

Batı astrolojisi tropikal zodyak dediğimiz burçlar kuşağını kullanır, yani buna göre ilkbaharın başlangıcı kabul edilen 21 Mart günü Güneşin 0° dereceyle koç burcuna girdiği varsayılır, ama aslında o tarihte Güneş bugün için yaklaşık 6° ile balık burcundadır.
Kısaca iki astroloji sisteminde günümüzde yaklaşık 24° lik bir ayrım vardır. m.S. 285 yılında Güneş 21 Martta gerçekten sıfır dereceyle koç burcuna girmiş, bu sebepten dolayı sideral zodyağı kullanan hint astrolojisi ile şimdilerde garp astrolojisi adıyla anılan tropikal zodyak kullanan o zamanki sistemler arasında çakışma oluşturulmuş, ama her 72 yılda bir oluşan 1° lik bir sapma sonucu bugünlerde birbirinden fazla değişik iki sistem meydana gelmiştir. iki zodyak arasındaki bu derece farkına ayanamş (ayanamsa) deriz.
Hint astrolojisiyle haritasını çıkarmak dileyen okuyucularımız sanırım yeteri kadar ipucunu bu yazıyla elde ettiler. batı astrolojisine göre çizilen yıldız haritalarındaki yükselen burcumuzun derecesi de dahil olmak üzere planet derecelerinden doğduğumuz anın ayanamş değerini çıkartırsak, hint astrolojisine göre yıldız haritamizi da çıkarmış oluruz. Doğduğumuz anın ayanamş değeri efemerislerden (ephemerides) bulunabilir.
Bizim buradaki amacımız hint astrolojisinden yana yan tutmak yahut garp astrolojisini hatalı göstermek değildir. sadece astroloji konusu için araştırma yapmak arzulayan okuyucularımızı bilgilendirmek istiyoruz. garp astrolojisiyle belirgin bir referansdan yola çıkarak yani dikkat çekici bir zodyak sistemini temel kabul ederek fazla değerli yorumlara ulaşılabildiğini de biliyoruz .