MEDYUM

Ay ve Uykuya Etkisi Gerçekten Sağlığımızı Etkileyebilir mi?

 

Ay sağlığımızı ve davranışlarımızı etkileyebilir mi?

Uyku sorunu. Şiddetli davranış. Akıl sağlığı. Adet döngüleri. Bütün bunlar ve daha fazlası şu veya bu zamanda Ay ile ilişkilendirilmiştir.
İnsanlar neden Ay ile insan sağlığı arasında bir bağlantı olduğuna inandılar? Ve eğer varsa, bunun bilimsel temeli nedir?

Ay insanları nasıl etkiler?

Ay’ın insan hastalıkları ve sağlığı üzerindeki etkisine olan inanç, erken folklor ve tıptan günümüz dolunay hesaplarına ve şiddet suçlarındaki artışa kadar eski ve yaygındır.
Ulusal Denizcilik Müzesi’ndeki 2019 Ay sergisindeki en eski nesnelerden biri, MÖ 172’den kalma bir Mezopotamya tabletiydi. Tablet, kralın hayatını tehdit ettiğine inanılan bir ay tutulmasının kötü etkilerinden nasıl korunacağını anlatıyor.

Buna göre Eski Yunan ve Roma’da, kızlar için kendi doğum gününde hilal şeklinde muska verildi korumak kötü ruhlardan onları. Kadınlar ayrıca doğurganlığı artırmak ve doğum sırasında korunmak için onları giydi.
Greenwich Kraliyet Gözlemevi’nin küratörü Louise Devoy’a göre 16. yüzyılda Ay’ın konumunu takip etmek tıbbın “temel bir parçası” haline gelmişti. Aşağıdaki çizelge, doktorların Ay’ın hastalarını nasıl etkilediğini belirleme yollarından birini göstermektedir.

Devoy, “Ay’ın konumunu takip etmek için bu dönen kağıt diskler – ‘volveller’ – üzerindeki siyah parmaklıkları kullandılar,” diye açıklıyor. “Ay’ın ağdalı evrelerinin kan almanın faydalarını arttırdığı düşünülüyordu. Buna karşılık, Dolunayın hastanın ateşini arttırdığı düşünülüyordu. Benzer şekilde, eczacılar Ay’dan etkilendiği düşünülen sulu bitkileri kullanarak bitkisel ilaçlar yarattılar.”

Bu arada Hinduizm’de tanrı Chandra, Ay’ın hareketini ve değişen yüzlerini somutlaştırır ve hastalık ve sağlık dönemleriyle yakından uyumludur.
Bir hikayede Chandra, 27. karısıyla çok fazla zaman geçirdiği için 26 karısı tarafından lanetlenir. Ortaya çıkan hastalığı, Ay’ın döngüsünü yansıtarak ‘büyür’ ve ‘azalır’.

Hindistan’da gazeteler hala insanların ay tutulması sırasında yemek yemekten kaçınmaları gerektiği inancını bildiriyor. Temmuz 2019 tutulmasından önce Times of India’da yayınlanan bir makale şu uyarıda bulundu: “Ay tutulması sırasında yemek yemenin sağlığa zararlı olduğuna inanılıyor ve bunun nedeni tutulmanın güçlü ultraviyole ışınlarının yayılmasına yol açmasıdır, bu da pişmiş yiyecekleri olduğu gibi etkiler. emisyonları daha da çeken ve pişirilen yemeği zehirleyen suyla hazırlanır.”

Ay döngüleri ve adet döngüleri

Ay ile bir kadının adet döngüsü arasında uzun ve şaşırtıcı derecede kalıcı bir ilişki vardır.
En azından etimolojik olarak bağlantı açıktır: Yunanca Ay – ‘mene’ – ve Latince ay – ‘mensis’ – ‘menstrüasyon’ teriminin kökünü sağlar. ay ve uykuya etkisi Bilimsel olarak, bağlantı daha şüphelidir.

1708’de doktor Richard Mead , güneşin ve ayın hayvan bedenleri üzerindeki etkisi ve bunun birçok hastalıkta sahip olabileceği etkisi hakkında akılda kalıcı bir başlıklı A Discourse yayınladı  .

Isaac Newton’un teorilerinden ilham alarak, Ay’ın yerçekimi kuvvetinin insan vücudundaki sıvıları etkilediğini, epilepsi ve böbrek taşları gibi durumları ve ayrıca adet döngülerini ağırlaştırdığını öne sürdü.

“Ay’ın, Dönüşlerinde tuttukları sabit Düzenden Adlarını alan daha zayıf Cinsiyetin Tahliyelerini iletmede ne kadar büyük bir Payı olduğunu herkes bilir,” diye iddia etti ve Ay’ın bu “aylık salgılar” üzerindeki etkisinin olduğunu da sözlerine ekledi. Ekvator’a yakın daha belirgin. ay ve uyku

” Ay Eyleminin en güçlü olduğunu kanıtladığımız Ekvator’a en yakın Ülkelerde , bu Aylık Salgıların, bu Kuvvetin en zayıf olduğu Kutuplara yakın olanlardan çok daha fazla Miktarda olduğu çok gözlemlenebilir .”

Mead’in 18. yüzyıl teorilerini destekleyecek hiçbir bilimsel kanıt bulunmamakla birlikte, ay ve adet döngülerinin bir şekilde ‘senkronize edilebileceği’ fikirleri devam etti. ay ve uykuya etkisi

2016 yılında, dönem izleme uygulaması Clue , ayın evreleri ile adet döngüsü arasında bir ilişki olup olmadığını belirlemek için 1,5 milyondan fazla kullanıcıdan gelen verileri analiz etti .
Çalışma hiçbir bağlantı bulamadı.
Veri bilimcisi Dr Marija Vlajic Wheeler , ” Verilere baktığımızda , ayın evresinden bağımsız olarak, dönem başlangıç tarihlerinin ay boyunca rastgele düştüğünü gördük .”

Ay uykuyu etkiler mi?

Dolunay’ın kötü uykuyla sonuçlanabileceği fikri tutarlı bir temadır, ancak bilimsel kanıtlar tutarsız olmaya devam etmektedir.

2013 yılında 33 gönüllüyle yapılan bir araştırma, Dolunay sırasında uykuya dalmalarının ortalama olarak beş dakika daha uzun sürdüğünü buldu. Deneydeki gönüllüler ayrıca derin uykuda %30 daha az zaman harcadılar. ay ve uyku
Dolunayda artan ay ışığının uykunun bozulmasının nedeni olabileceğini varsaymak kolay olsa da, bu çalışma her gece ışık miktarının sıkı bir şekilde düzenlendiği bir uyku laboratuvarında yapıldı.

Ancak, çalışmanın yayınlanmasının ardından, iki deney daha  sonuçları tekrarlayamadı .

Ay’ın uykuyu etkileyip etkilemediği sorusuna gelince, Current Biology adlı bilimsel derginin editörleri   şu uyarıda bulunuyorlar: “‘Ayın uyku üzerindeki etkileri’ bilmecesi, bilimsel bir sorunun örnek bir vakasını temsil ediyor ve dikkatle ele alınması gerekiyor. muhtemelen olacağından çok daha kolay görünebilir.”

‘Delilik’, Ay ve delilik

Tarihçi John J. Johnston, The Moon sergi kitabında şöyle yazıyor: “Dolunay ile akıl hastalığıyla bağlantılı aşırı davranışlar arasındaki ilişkiye bin yıldır yaygın bir inanç var . “Şu anda modası geçmiş olan ‘deli’ kelimesinin kendisi, bu inancın hem genel halk hem de tıp uzmanları arasında daha önce yaygın olduğunun bir göstergesidir.”
Johnston, Aristoteles’in beynin yüksek su içeriğinin onu Ay’ın evrelerine duyarlı hale getirdiğine nasıl inandığını açıklamaya devam ediyor. Zihnin ‘gelgitleri’ üzerine bu teoriler, Dolunay’ın şiddet içeren davranışlar, nöbetler ve akıl hastalıklarıyla ilişkilendirilmesine neden oldu.

Daha sonraki çalışmalar, Ay ile zihinsel sağlık arasında bir ilişki bulamadı. 1985’te yayınlanan ‘ay-delilik’ araştırmasının bir analizi , Ay ile suç, intihar ve akıl hastanesine yatış gibi olaylar arasında bir bağlantı olmadığı sonucuna varmıştır. 2019’da 10 yıl boyunca çeşitli psikiyatri servislerinde tedavi edilen 17.966 kişinin verilerini analiz eden yakın tarihli bir araştırma, ” göksel komşumuzun zihinsel sağlığımızı etkilediğine dair hiçbir kanıt ” bulamadı . ay ve uykuya etkisi

Kesin bilimsel kanıt olmamasına rağmen, Dolunay ile aşırı davranış arasındaki popüler bağlantı devam ediyor. Örneğin 2007’de Brighton polisi , şiddet olaylarının sayısında belirgin bir artışa karşı koymak için dolunaylarda daha fazla memuru görevlendireceklerini duyurdu .

Peki Ay gerçekten sağlığımızı ve ruh halimizi etkiler mi?

Ay’ın insan zihinsel ve fiziksel sağlığını etkilediğine dair kesin bir kanıt yoktur, ancak etkisi diğer organizmalarda gözlemlenmiştir. Örneğin mercanlar, yumurtlamalarını ay döngüsüne göre zamanlıyor gibi görünmektedir.
İnsanlara gelince? The Moon and Madness’ın yazarı Niall McCrae, Ay ile sağlık arasında bir bağlantı olduğunu öne süren önceki bilimsel çalışmaları eleştirdi – ancak bir ‘ay etkisini’ tamamen göz ardı etmekten geri kalmıyor. ay ve uyku
“Ay’ın çoğu insanın hayatında çoğu zaman gözle görülür bir etkisi olmadığından emin olabiliriz, ancak uykumuzu, ruh halimizi ve canlılığımızı etkileyebilecek çeşitli çevresel faktörler arasındaki rolünün olasılığını göz ardı edemeyiz” diyor. .

Richard Dunn, The Moon sergi kitabında , “Ay’ın insan biyolojisini veya zihinsel sağlığını etkilediğine dair ikna edici bilimsel kanıtlar henüz bulunamadı,” diyerek sözlerini sonlandırıyor . zamanın düzenlenmesi, yön bulma yeteneği veya geleceğin neler getireceğini belirleme girişimleri yoluyla olsun, insanların hayatlarını nasıl yönlendirdikleri üzerinde güçlü bir etki yarattılar.”

Whatsapptan Hemen İletişime Geçebilir Ve Aklınızdaki Sorulara Ve Sorunlara Cevap Alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Dua Türleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.