MEDYUM

Ay Uykuyu Etkiler mi?

Ay farklı evrelerinin uzun zamandır uyku kalitesini etkilediğine inanılıyordu. Modern araştırmalar şimdi bunun nasıl ve neden olabileceğini gösteriyor.

Cadılar Bayramı hızla yaklaşırken batıl inançlar artıyor. Bununla birlikte, ayın uyku döngüsünü etkileyebileceği fikri sadece korkutucu bir hikaye değil – büyüyen bir araştırma grubu, ayın evrelerinin uyku kalitesini etkileyebileceğini göstermiştir.
Birçok insan , farklı ay evrelerinde uykusuzluk , kaygı ve huzursuzluk gibi uyku sorunları yaşar . Ayrıntıları hala bir sır olsa da, araştırmalar ayın kötü uyumanıza neden olabileceğini göstermiştir . Bu nedenle, bu Ekim ayında uykuya dalmakta zorlanıyorsanız, bunun nedeni hayaletlerin ve hortlakların artan varlığı değil, ay olabilir!

Ayın farklı evreleri nelerdir?

Ayın gökyüzünde nasıl göründüğü, 29,5 günlük bir döngü boyunca yavaş yavaş değişir, büyüyerek (boyut olarak artar) veya küçülür (boyut olarak küçülür). Bunun nedeni, Ay’ın Dünya’nın etrafında dönmesi ve konum değişikliğinin yansıttığı güneşten gelen ışık miktarını değiştirmesidir. Örneğin, güneşin karşısına yükseldiğinde, dolunay parlak bir ay görürüz.

8 ay evresi vardır:

* yeni
* ağda hilal
* İlk çeyrek
* ağda
* tam dolu
* azalan gibbous
* son çeyrek
* azalan hilal

Ayın evreleri uykumuzu etkileyebilir mi?

Ayın evresinin hayvanları olduğu kadar farklı doğal süreçleri de etkilediği iyi belgelenmiştir . Bize göre en gözlemlenebilir etki, gelgitin günlük olarak değişmesidir. İnsanlar üzerindeki etkileri henüz tam olarak anlaşılmasa da, farklı ay evrelerinin uyku düzenini nasıl etkilediğini belgeleyen umut verici araştırmalar var. En çok etkileyen iki evre dolunay ve yeni aydır.

Dolunay

Dolunay en çok folklor ve uyku problemleriyle ilişkilidir. Kurt adamlar veya ay hastalığına dair kesin bir kanıt yok, ancak araştırmacılar dolunayın uyku kalitesini kötüleştirdiğini buldular . Bunun nedeni,  (derin uyku evrenizi) azaltabilmesi , uykuya dalma süresini artırabilmesi ve uykuda harcanan süreyi azaltabilmesidir.

Yeni Ay

Yeni ay evresinde Ay’ı göremesek de, bu onun bir etkisinin olmadığı anlamına gelmez. Dolunayda görülen uykusuzluk ve huzursuzluk gibi uyku sorunları, yerçekimi etkisine işaret eden yeni ay evresinde de görülür.
Bu aynı zamanda, yalnızca bir ay evresinde sorun yaşıyorsanız, diğer faktörlerin uyku kalitenizi etkileme olasılığının daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Ay neden uykuyu etkiler?

Ay’ın Dünya üzerindeki etkisinin tam boyutu henüz bilim tarafından bilinmiyor. Bu nedenle, araştırmacılar ayın uykuyu neden etkilediğinden hala emin değiller, ancak bazı önde gelen teoriler var.

1. Ay Işığı

Işık seviyeleri, uyku düzeni ve uyku kalitesi düşünüldüğünde en önemli faktörlerden biridir. İnsanların uyanık-uyku döngünüzü belirleyen sirkadiyen bir ritmi vardır. Işığa maruz kalmak, uyku hormonu melatonin seviyenizi değiştirerek bu ritmi etkiler; bu , akşamları ve geceleri çok fazla ışık anlamına gelir; bu, genellikle yaptığınız kadar çabuk uykuya dalmanıza engel olabilir.

Bununla birlikte, ay ışığı güneş kadar yalnızca yaklaşık %7 kadar parlaktır, bu nedenle özellikle TV’lerden, dizüstü bilgisayarlardan ve cep telefonlarından gelen yapay ışığın uyku döngünüz üzerinde zararlı bir etkisi olması çok daha olasıdır.

2. Yerçekimi

Ayın dikkate değer etkilerinden biri, Dünya üzerindeki yerçekimi ve okyanusun gelgitlerini nasıl etkilediğidir. İnsan vücudunun yaklaşık %60’ı sudur, pek çok insan aydaki yerçekiminin bedensel süreçleri ve insan davranışlarını da etkileyeceğine inanır.
Ayın yerçekiminin bizim üzerimizde önemli bir etkisi olduğuna dair çok az bilimsel kanıt var, ancak yeni ay ve dolunay sırasında uyku bozuklukları yaşıyorsanız, nedeni bu olabilir.

3. Elektromanyetizma

Dünya, uzaya doğru uzanan ve güneş rüzgarları ve uzay parçacıkları ile etkileşime giren çok güçlü bir manyetik çekime sahip olan bir elektromanyetik alanla çevrilidir. Dolunay sırasında bu manyetik alanın kuyruğundan geçerek negatif yüklü hale gelmesine neden olur ki bu da Dünya’yı etkiler.
Elektromanyetik alanlar insanlar tarafından görülmezken, kendilerini yönlendirmek için manyetik alanlar kullanan göçmen kuşlar gibi birçok hayvan onlara karşı daha hassastır. Son yıllarda, insanların manyetik alanlara ilk düşünülenden daha açık olduğu ( “mikrodalga sendromu” veya elektromanyetik aşırı duyarlılık olarak bilinir ), bu da uyku ve davranıştaki bu değişikliklerden ayın sorumlu olabileceği anlamına geliyor.

4. Batıl inanç

Ayın etrafında uzun ve zengin bir folklor tarihi ve gizemli gücü var ve ayın uykunuzu etkilediğine inanıyorsanız, o zaman büyük bir şans var.

Büyüler ve yildizname hakkında bilgi almak ve detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu, özellikle korkunç hikayelerin bol olduğu ve doğaüstü şeylere olan hayranlığımızın en yüksek olduğu Cadılar Bayramı için geçerlidir. Binlerce yıldır insanlar aya birçok güç atfettiler. Hatta ay anlamına gelen “luna” kelimesinden türeyen ve ay çılgınlığı fikrini ifade eden “delilik” kelimesine sahibiz. Kurt adamlardan dolunay sırasında artan suç oranlarına kadar, insanlar dolunayın ruh hali, davranış ve uyku üzerindeki etkilerinden her zaman şüphe duymuşlardır.

Ayın uykunuzu etkilemesini nasıl önleyebilirsiniz:

Ne yazık ki, ay uykunuzu etkiliyorsa yapılabilecek pek bir şey yok. Ancak bu aksaklıkları önceden tahmin edebilir ve uyku düzeninizi daha iyi anlayabilirsiniz. İşte ayın etkileriyle mücadele etmek ve daha huzurlu bir gece geçirmek için birkaç ipucu:
* Uyku maskesi takın. Bu, herhangi bir ışığı engellemeye ve melatonin üretimini artırmaya yardımcı olabilir.
* Bir birleştirme doğal uyku yardımı akşam rutin.
* Önceden nasıl uyuyacağınız konusunda stres yapmayın. Dinlendirici bir gece için sizi havaya sokmak için banyo yapmak veya meditasyon yapmak gibi rahatlatıcı bir aktivite yapın.

Bir önceki yazımız olan Dua Türleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.